5 Mayıs 2016 Perşembe

Berat ALBAYRAK - İstanbul AK Parti Milletvekili

YAŞAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadıdır. 2015 yılı Milletvekili seçimlerinde İstanbul 1. bölge 6. sıra AKP milletvekili oldu.
1978 yılında İstanbul'da doğdu. Babasının adı Sadık Albayrak’dır ve Aslen Trabzon’un Of ilçesinin Yenice köyündendir.
Liseyi Özel Fatih Koleji'nde okudu ve İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nden mezun oldu. 
Daha sonraki yıllarda 2002 yılında ABD New York'taki Pace Üniversitesi Lubin School of Business'te finans üzerine yüksek lisans yapmıştır ve burada Esra Erdoğan ile tanıştı.
Master of Business Administration; İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı eğitimi sırasında Çalık Holding bünyesinde görev yapmıştır. 
Türkiye'ye döndükten sonra enerji kaynaklarının finansmanı üzerine bir de doktora yapmıştır.
1996 yılından itibaren profesyonel meslek hayatına başlamıştır. 
1999 yılından itibaren de Çalık Grubu'nun yurtiçi ve yurtdışı şirketlerinde çeşitli görevlerde çalışmıştır. 
2002 yılında çalıştığı Çalık Holding'in ABD ofisinde Finans Direktörlüğü ile görevlendirilmiştir. 
2006 yılında Türkiye'ye döndü ve Çalık Holding'in Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilmiştir.
2007 yılında 29 yaşındayken Çalık Holding'e (CEO) Genel Müdür olarak görevlendirilmiştir. 
Aynı zamanda grup içi firmalarda da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı olan Çalık Holding Üst Yöneticisi (CEO) Berat Albayrak 2013 yılı sonu itibari ile bu görevinden ayrıldı.
Berat Albayrak, 2014 yılında Sabah gazetesinde "Yeni Türkiye yeni ekonomi" başlıklı köşe yazısıyla köşe yazarlığı yapmıştır.
 Turkuvaz Grubu’nun çeşitli yayın organlarında yönetim kurulu üyesidir. 

İTO kayıtlarına göre Albayrak; Turkuvaz Radyo Televizyon Haberleşme ve Yayıncılık, Matbaacılık Yayıncılık, Teknik Hizmetler Sanayi, Kitapçılık Yayıncılık, Mobil Hizmetler, Filmcilik Prodüksiyon, Haber Ajansı, ATV Televizyon Prodüksiyon, Televizyon ve Radyo İşletmeciliği, Reklam Pazarlama Danışmanlık, Yayın Hizmetleri, Dağıtım Pazarlama, Aktif Televizyon Prodüksiyon, Medya Yayın Hizmetleri, TV Hizmetleri ve Görsel İşitsel İletişim anonim şirketinin yönetim kurulu üyeliğini yapıyor.

9 Nisan 2014 tarihinde kurduğu BTİ Eğitim Kurumları şirketinde Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapıyor. 
Şirket kurulurken 50 bin lira olan sermaye 12 Eylül 2014 tarihinde sermaye 500 bin liraya çıkarıldı. Şirketin faaliyet alanı, “yurtiçi ve dışında eğitim sektöründe faaliyette bulunmak, anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, yüksekokul ve hazırlık sınıfları açmak, açılmış okulların işletilmesini deruhte etmek, kurs tertiplemek, bir üst sınıfa hazırlık dershaneleri, özel öğrenci yurtları, pansiyonlar, laboratuarlar, atölyeler, kız ve erkek meslek okulları ve yabancı dil öğretimi yapan okullar açmak” olarak sıralanıyor.

2 Ekim 2014 tarihinde abisi Serhat Albayrak ve Ömer Faruk Kalyoncu ile birlikte “Nun Eğitim ve Kültür Vakfı’nı” kurmuştur.

11 Temmuz 2004 tarihinde o zaman ki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük kızı Esra Erdoğan ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi’nde evlenmiştir. 
Ahmet Akif  ve Mahinur adında iki çocukları vardır. 11 Aralık 2015 tarihinde Sadık adında erkek çocuğu daha oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın kıydığı nikahın şahitliğini Ürdün Kralı Abdullah, Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, Romanya Başbakanı Adrian Nastase, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül yapmıştır.

2015 yılı Milletvekili seçimlerinde İstanbul 1. bölge 6. sıra AKP milletvekili adayı oldu. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimde milletvekili seçilmiştir.

12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti 5. Olağan Kongresi'nde Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeniden AK Parti Genel Başkanı seçilirken; (MKYK) Merkez Karar ve Yönetim Kurulu seçimlerinde de Berat Albayrak seçilerek Parti yönetimine girmiştir.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlerde yine İstanbul milletvekili seçilmiştir.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görevlendirildi.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder