28 Nisan 2016 Perşembe

Ali Babacan - Ankara 1. bölge AK Parti Milletvekili

YAŞAM

1967 Ankara doğumludur. 19 Kasım 2002 tarihli 58'inci T.C. Hükümeti'nde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine atandı.
 59. T.C. Hükümeti'nde de bu görevini sürdürdü.
3 Haziran 2005 tarihinde Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakereci olarak görevlendirildi, mevcut 60. Hükümet'te Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev almaktadır 
TED Ankara Koleji'nden 1985 yılında birincilikle mezun oldu ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'ne girdi. 1989 yılında 1700 öğrenci içerisinden 4.00 üzerinden 4.00 ortalama ile üniversite birincisi olarak ODTÜ'den mezun oldu.
1990 yılında Fulbright bursunu kazanarak Amerika Birleşik Devletleri'ne giden Babacan, 1990-1992 yılları arasında İllinois'deki ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management'da İşletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı.
Ali Babacan, yüksek lisans çalışmalarında Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaştı.
1992-1994 yılları arasında Chicago, İllinois'de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yaptı. 
QRM, Inc. adlı özel bir şirkette, danışman olarak çalıştı.
1994 yılında Ankara'ya döndükten sonra tekstil sektöründe hizmet veren kendi aile şirketinin başına geçti. 
1994 ile 1995 yılları arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e danışmanlık yapan Babacan 2001 yılında AKP Kurucu Üyesi oldu. Aynı zamanda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile birlikte Devlet Bakanı olarak MKYK'da (Merkez Karar Yönetim Kurulu) yer aldı.
2001 yılında AKP Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi oldu. 
58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. 
60. Hükümet'te ise Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde Başmüzakereci olarak görev yapmaktaydı. 
Egemen Bağış'ın Devlet Bakanı ve Başmüzakereci konumuna getirilmesinin akabinde sadece Dışişleri Bakanı olarak bir süre görevine devam etti. 
1 Mayıs 2009'da gerçekleşen kabine değişikliğinden sonra Dışişleri Bakanlığı'nı Ahmet Davutoğlu'na devretmiştir
19 Kasım 2002'de 58'inci T.C. Hükümeti'nde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine atanarak kabineye giren en genç üye oldu (35 yaşındaydı) ve 59. T.C. Hükümeti'nde de bu görevini sürdürmeye devam etti. 
3 Haziran 2005 tarihinde, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerine başlaması kararının alındığı 17 Aralık Zirvesi'nden itibaren 6 ay boyunca merakla beklenen açıklamayı yapan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakereci olarak Ali Babacan'ı görevlendirdi. Erdoğan, Babacan'ın aynı zamanda Bakanlık görevine de devam edeceğini belirtti ve Babacan'ın Başmüzakereci olarak görevlendirilmesiyle ilgili olarak şu şekilde konuştu:
Olaydan Kendisinin haberi yok. Oturup konuşacağız. Yükü biraz daha ağırlaşıyor. Gençliğiyle ve dinamikliğiyle başarılı olacağına inanıyoruz. Bu süreci Ali Bey´le birlikte yürüteceğiz. Allah yardımcımız olsun. Ali Bey, inşallah bu işi başarıyla yürütecek.
Erdoğan'ın açıklaması, Babacan cephesinde de şaşkınlıkla karşılandı. Babacan, 15 - 16 Nisan'da "Başmüzakereci siz olmuyor musunuz?" sorusuna, "Eğilim şu an için benden yana değil" yanıtını verirken, bir ay sonra ibre kendisine döndü ve Abdullah Gül de, "Kız ister gibi babasından istedim" diyerek siyasete soktuğu Babacan için, sonuna kadar ısrarcı oldu. Başmüzakerecinin seçilmesi süreci özetle şu şekilde gerçekleşti:
AB'nin müzakereler için 3 Ekim 2005 tarihi verdiği 17 Aralık'tan önce"Başmüzakereci ben olmalıyım" görüşünde olan Gül'ün eğilimine karşın, Erdoğan konuyu sürüncemede bıraktı. Başmüzakereci belirsizliğinin yarattığı tartışmalar artınca Gül, Babacan'ı gündeme getirdi fakat Babacan'ın ekonomiyi iyi yönettiğini düşünen Erdoğan, "iki görevi yapamayacağı" gerekçesiyle kendisini bakanlıktan almak istemedi. Sürecin uzaması nedeniyle artan sıkıntıyla Erdoğan, yetkili kurullarını "Başmüzakereci benim" diyerek yatıştırmaya çalıştı.
Uluslararası yatırımcıların, fon yöneticilerinin ve TÜSİAD gibi işadamı örgütlerinin, Babacan'la Gül'ü işaret eden tasvirlerde bulunmayı sürdürmesi üzerine de düğümün çözülmesinde Gül ve Erdoğan'ın önceki gün yaptıkları görüşme etkili oldu ve Babacan'da ısrar eden Gül, "İki işi de bir arada götürebilir" telkininde bulundu.
IMF ile birlikte yürütülen katı ekonomik reformlara imza atan Babacan, o dönemde yaptığı açıklamalarda, 2005 yılında yüzde 8, 2006 yılında yüzde 5, 2007 yılında da yüzde 4 enflasyon hedefi öngördüklerini bildirdi ve yaptıkları üç yıllık ekonomik programın, Maastricht Kriterlerine göre belirlendiğini vurguladı.
Babacan, 2003'ten itibaren birçok kere Davos,İsviçre'de gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu(World Economic Forum) ve Bilderberg Konferansı(Bilderberg Conference) gibi önemli ekonomik toplantılara Türkiye adına katıldı. Ali Babacan 14 Mayıs 2009 Atina'da Bilderberg Görüşmesine katılmıştır.
Ali Babacan, 1995 yılında Ülkü Zeynep Babacan ile evlendi. Fatma Dilara Babacan, Mustafa Kerem Babacan, Hilmi Emir Babacan adlarında üç çocuk babasıdır.
2007 seçimlerinde AK partiden tekrar milletvekili seçildi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak kabinede yer aldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi 22., 23. ve 24. Dönem AK Parti Ankara Milletvekilidir.
Babacan, 60. Hükümet'in Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı'dır. 61. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi.
29 Ağustos 2014 tarihinde kurulan Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki 62. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine devam etti.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder